چگونه از مدیریت موشکافانه رهایی یابیم

 

هر رهبر اثربخشی می داند که مدیریت موشکافانه نه تنها مفید نبوده بلکه با تخریب انگیزه و توان نوآوری کارکنان شرکت را از دستیابی به منابعی قدرتمند و غنی همچون کارکنان دلسوز و خلاق محروم می سازد.

در این بخش می خواهیم شما را با چهار گام موثر برای جلوگیری از مدیریت موشکافانه آشنا کنیم

  • گام اول: خود را پرورش بده
  • گام دوم: تفویض اختیار کن
  • گام سوم: از کمال گرایی دوری کن
  • گام چهارم: فرهنگی قوی بساز

برای اجتناب از آن چه باید کرد؟

گام اول: خود را پرورش بده

اولین و مهمترین دلیل که شما بخش زیادی از وقت خود را صرف مدیریت موشکافانه می کنید به این حقیقت بر می گردد که شما خودتان احساس امنیت نمی کنید. اگر بیاموزید که چگونه با اعتماد به خودتان و کارکنانتان از این احساس ناخوشایند فاصله بگیرید، آنگاه در وضعیتی مناسب برای حرکت به سوی گام بعدی قرار خواهید گرفت. با خود بیاندیشید که چرا این عدم اطمینان در شما بوجود آمده است؟ ریشه آن از کجاست؟ و چگونه می‌توان با کسب مهارتهای لازم و ارتقای دانش از آن فاصله گرفت؟

اولین گام افزایش اعتماد به نفس است. آنگاه می‌توان کارکنان را ارزیابی نمود و راهکارهایی را برای اجتناب از اشتباهات بزرگ پایه‌ریزی کرد. با این ترتیب بنای اطمینان به خود و دیگران را بنیان نهاده‌اید

گام دوم: تفویض اختیار کن

یک بار دیگر تاکید می کنم. تنها مسئله، رها کردن امور و اعتماد به دیگرانی است که استخدام کرده اید تا کار را خوب انجام داده و کارهای بزرگ انجام دهند. به هیچ عنوان این امکان که شما بتوانید همه امور را انجام دهید و هنوز انتظار رشد و دستیابی به نتایج قابل توجه داشته باشید وجود ندارد. برای رشد فزاینده شما نه تنها باید برخی امور را به دیگران واگذار کنید که باید اختیار لازم جهت رسیدن به هدف نیز به ایشان تفویض گردد. پس واگذاری امور باید با تفویض اختیار همراه باشد و مطمئنا افراد باید در برابر این تفویض اختیار پاسخگو نیز باشند.

گام اول و دوم را  برداشته‌اید. اینک زمان آن است که پاسخ بخواهید. اما در چه حدی؟

گام سوم: از کمال گرایی دوری کن

گفتن برو و انجامش بده ساده است، اما هنگامی که کاری را واگذار کردید و اختیار لازم برای انجام کار نیز تفویض شد به گونه‌ای که کارمند شما اجازه داشت در مواقع خاص خود تصمیم گیری کند، باید از او انتظار دریافت نتیجه داشته باشید. زیرا تفویض اختیار بدون دریافت نتیجه چندان اثربخش نخواهد بود. فقط در این میان نکته مهمی را نباید فراموش کرد، کمال گرایی صرف خود آفت تفویض اختیار است. اگر کاری را واگذار کردید و نتیجه 100 درصد نبود سخت نگیرید. حتی اگر 80 درصد کار درست انجام شده باشد، یعنی هنوز خوب است. زیرا همواره امکان بهبود در آینده وجود دارد. بهتر است که به کارکنان اجازه دهید کار را کامل کرده و احساس خوبی به دست بیاورند تا اینکه با ایرادگیری‌های جزئی آنها را از کار خسته و دلزده کنید.

یکی دیگر از مهمترین مسائلی که باید به آن توجه کنید این است که دانش، تجربه و عملکرد شما همواره و در همه زمینه ها بیشتر و بهتر از بقیه نیست. ممکن است دیگران ایده‌های بهتری داشته باشند و یا کاری را بهتر از شما انجام دهند. پس همانط.ر که در باره کارکنان نباید انتظار کمال داشته باشید، از خودتان نیز انتظار بیجا و بیش از اندازه نداشته باشید. این تصور ذهنی صحیح به شما کمک می کند تا با دیگران راحتتر کار کنید.

برای ایجاد فضای نوآوری و کار فعالانه هنوز یک گام بزرگ باقی است.

گام چهارم: فرهنگی قوی بساز

فرهنگ‌سازی اساس موفقیت بلندمدت در هر امری است. فرهنگ سازی سازمانی در ابتدا با استخدام افراد مناسب برای هر کار و اجازه دادن به ایشان که کارشان را یاد بگیرند و انجام دهند، آغاز می‌شود. اگر در سازمانی مشغول به کار هستید که نیروهای آن از قبل انتخاب شده‌اند، فرهنگ‌سازی را با ارزیابی نیروهای موجود و یافتن اینکه هر کدام برای چه کاری مناسب هستند شروع کنید. تیم سازی و ایجاد فرهنگ تیمی رویکرد دیگری است که به فرهنگ سازی کمک شایانی می‌کند. ایجاد فضایی که در آن کارکنان آزادانه و به شکل منظم به یکدیگر بازخورد می‌دهند و به چالش کشیدن همدیگر در آن ترغیب می‌شود، گام موثر بعدی برای ایجاد محیطی پاسخگوست گه شما را از مدیریت موشکافانه نجات خواهد داد.

با پیمودن این چهارگام شما به تدریج مجموعه‌ای از نیروهای انسانی کارآمد و پاسخگو را خواهید داشت که دیگر نیازی نیست همواره و موشکافانه فعالیتهایشان کنترل کنید. و رهایی از مدیریت موشکافانه یعنی آزادی شما برای یافتن فرصتهای رشد و حرکت و سوق دادن تیم و سازمانتان به سوی کسب موفقیتهای بیشتر.

درسهایی کلیدی در تعالی کسب و کار برگرفته از شرکت دیزنی

شرکت معروف دیزنی که بسیاری از ما آن را بویژه به خاطر تصاویر متحرک یا همان انیمیشن‌هایش می شناسیم در تلاش بی پایان برای رسیدن به تعالی کسب و کار درسهای توانمندسازی را آموخته است. این شرکت بزرگ موفقیت خویش را بر پنج ستون رهبری، فرهنگ سازمانی، ارائه خدمات، برندسازی و نوآوری که کلیدهای حفظ تعالی سازمانی هستند، بنا نهاده است.این آموخته‌ها در کنار یکدیگر بر پیوندی مستحکم میان رهبران الهام‌بخش، کارکنان با انگیزه، مشتریان راضی و توانایی رشد مستمر برند تاکید دارند.

 

بگذارید این درسها را به طور خلاصه مرور کنیم:

  • اتخاذ بینش‌های کسب و کار معتبر برای ارزیابی و بهسازی سازمان
  • طراحی چشم انداز رهبری مناسبی که روح فداکاری و تعهد را در قلب کارکنان بدمد
  • بکارگیری عناصر کلیدی استراتژی درگیرسازی کارکنان برای تقویت فرهنگ سازمانی
  • توسعه سازمانی که از ارائه مستمر خدمات کیفی استثنایی پشتیبانی کند
  • پرورش محیط همکاری شایسته ای که فرصت یکسان برای منابع خلاقیت در سرتاسر سازمان فراهم آورد
  • تلفیق اصول معتبری که در طول زمان به اثبات رسیده اند برای ایجاد و تقویت وفاداری برند

 

https://disneyinstitute.com/courses/business-excellence